Partneringledning
Trygg partner till din organisation
När ni söker ett stöd inom partnering & samverkan till er organisation eller projekt för att ni vill leverera ett större långsiktigt värde för en ökad samhällsnytta. Då kan vi på URKRAFT hjälpa er. Vi erbjuder alla tjänster inom partneringledning som uppfyller en organisations hela behov från tidigt skede och genom hela processen till färdigt resultat.

URKRAFT – Trygg och erfaren partner för framgångsrik partneringledning
Att driva ett partneringprojekt kräver mer än god samarbetsvilja – det kräver rätt kompetens, tydlig struktur och affärsmässig styrning. På URKRAFT är vi ledande experter inom partneringledning och hjälper er att bygga starka organisationer, skapa effektiva processer och säkerställa långsiktigt värde.
Vi erbjuder heltäckande tjänster inom partneringledning, från tidigt skede och upphandling till genomförande, uppföljning och teamutveckling. Med över 25 års erfarenhet säkerställer vi att ert projekt får en stabil grund, en fungerande affärsmodell och en samarbetskultur som leder till resultat.
Oavsett om ni behöver stöd i enskilda delar av processen eller en helhetslösning anpassar vi vår insats efter era specifika behov – och skapar förutsättningar för ett framgångsrikt, hållbart och värdeskapande partneringprojekt.
Här nedan är en överskådlig bild över processen i ett partnering-/samverkansprojekt, alla tjänster vi på URKRAFT erbjuder inom partneringledning och när i processen de skapar värde:

Alltid uppdaterade om marknaden – en trygg partner i förändring
Partnering och samverkan är dynamiska arbetsformer som ständigt utvecklas – och för att säkerställa framgång i varje projekt krävs både erfarenhet och aktuell kunskap. Som aktiv aktör i branschen håller vi oss alltid uppdaterade om utvecklingen på marknaden, lagstiftning, regelverk och branschstandarder.
Tack vare vår praktiska erfarenhet och djupa expertis kan vi ta oss an alla typer av partneringuppdrag, oavsett komplexitet eller skede i processen. Våra tjänster täcker hela partneringcykeln – från tidig idé och upphandling till genomförande, uppföljning och teamutveckling. Vi kan även stötta valda delar av processen där det behövs mest.
Vi arbetar med partneringledning på uppdrag av:
– Statliga myndigheter, regioner, kommuner och kommunala bolag
– Privata företag och organisationer inom bygg- och anläggningssektorn
Med projekt spridda över hela Sverige – från Luleå i norr till Malmö i söder, från Göteborg i väst till Stockholm i öst – har vi erfarenhet från såväl mindre partneringprojekt som miljarduppdrag.
Vi är särskilt stolta över att många av våra uppdragsgivare återkommer gång på gång för att dra nytta av vår kompetens i deras fortsatta utveckling. Det är ett bevis på förtroende, kvalitet och de resultat vi levererar.
Den långsiktiga relationen vi bygger med våra kunder skapar en win-win-situation där vi tillsammans fortsätter att driva branschen framåt och utveckla hållbara och framgångsrika partneringprojekt.
Partneringledning som skapar verkligt mervärde
URKRAFT Partnering & Ledarskap grundades 1998 i Skövde med en tydlig ambition – att utveckla människor, organisationer och affärer för att skapa hållbar framgång och ökad samhällsnytta.
Genom åren har våra tjänster inom partneringledning visat sig vara avgörande för att säkerställa strukturerad samverkan, tydlig affärsstyrning och långsiktigt värdeskapande i projekt. Våra uppdrag har bidragit till effektivare processer, bättre resursutnyttjande och starkare samarbetskulturer – vilket har skapat verkliga mervärden för våra kunder.
Vi har utvecklats genom praktisk erfarenhet i hundratals genomförda projekt och är idag en ledande aktör inom partneringledning i Sverige. Med över 25 års erfarenhet har vi hjälpt våra kunder att navigera genom komplexa bygg- och anläggningsprojekt och säkerställa att partneringmodellen omsätts i praktiken på rätt sätt.
Vår resa började med uppdrag inom verkstads- och fordonsindustrin, men sedan 2005 har bygg- och anläggningssektorn blivit vårt främsta verksamhetsområde. Idag har vi förtroendet att arbeta med statliga myndigheter, regioner, kommuner och privata aktörer i partneringprojekt av varierande storlek – från mindre satsningar till miljardprojekt.
Det är genom vår erfarenhet, kompetens och engagemang som vi fortsätter att utveckla och stärka partneringledningen i Sverige – och vi ser fram emot att bidra till ert nästa projekt.
Oberoendet är vår styrka
En av URKRAFTs största fördelar är vårt oberoende. Vi är neutrala och opartiska, vilket gör att vi kan lyssna in synpunkter och hitta de bästa lösningarna för varje projekt utan att påverkas av externa lojalitetsband.
När vi föreslår strategier, metoder och affärsupplägg gör vi det alltid med samhällsnyttan i fokus och med projektets bästa som högsta prioritet.
I de partneringprojekt där vi medverkar anpassar vi alltid vår insats efter projektets behov. Därför föreslår vi alltid att vi träffas i ett tidigt skede för att skapa en gemensam förståelse och utveckla en strategi som gynnar projektet långsiktigt.
Med våra utvecklingskonsulter erbjuder vi expertis inom:
– Processer och affärsfrågor kopplade till samhällsnytta
– Organisation-, ledarskap- och teamutveckling
– Marknadens aktörer och affärslogik
– Upphandlingsstöd och kontraktsutformning
– Utbildning och strategisk rådgivning
– Juridik och ekonomi inom partnering och samverkan
– Operativ partnering- och samverkansledning
Vi ser fram emot din kontakt
Vill ni säkerställa framgång i ert partneringprojekt?
Kontakta oss idag – vi hjälper er att skapa struktur, affärsmässig stabilitet och långsiktigt värde.
✉ info@urkraft.com
📞 0500-48 14 44
Röster från deltagare
Se allaDet har blivit några projekt under åren på Svenska kraftnät. Men inget slår det här projektet, Ingelkärr-Stenkullen 400 kV som genomförts med arbetsformen partnering (samverkan). Det har varit en lärorik och rolig resa tillsammans med NCC och Vattenfall Service Nordic och många fler kompetenta kollegor. Entreprenaden hade aldrig blivit så bra om inte limmet fanns emellan oss, och limmet i detta fall är en engagerad och duktig samverkansledare (URKRAFT). En samverkansledare kan ses som en ”onödig” kostnad för vissa, vissa kanske till och med tycker att man kan ta någon från beställarens sida eller entreprenörens sida. Men samverkansledaren behöver vara neutral, personen ska inte ha någons sida utan jobba för att kontraktet följs och att alla parter förstår sin roll. Jonny på URKRAFT har stöttat i många frågor, både högt och lågt, för att hjälpa oss på traven, för att komma framåt och att ha fokus på de mål vi tillsammans skapat för entreprenaden och lovat varandra att uppfylla. Utbildningar, workshops, aktiviteter och individuell coachning samt att träffa varandra löpande i projektet är viktigare än vad man kan tro. Fantastiska insatser av alla som deltagit engagerat och öppet, det hade inte varit möjligt att leverera våra projektmål utan allas insats tillsammans. Före tidplan ✅ Under budget ✅ Fantastisk arbetsmiljö ✅ Högre kvalité ✅ Stort tack!
Partnering & SamverkanErik Bertilsson, projektledare
Svenska kraftnät/NektabVarit i många projekt där URKRAFT varit inblandade. Neutral partneringledare är viktigt, det skapar förtroende mellan parterna - vi är ju ett team. Det tycker jag URKRAFT gör bra, även tydligheten och förståelsen för båda parterna. De tydliggör även entreprenörens roll. Jonny har haft en väldigt bra nivå. Han har väldigt bra erfarenhet och kan bra saker. Det blir bra uppstyrda samlingar och jag tycker att resultatet på sikt blir väldigt positivt.
Partnering & SamverkanDaniel Blomquist, inköpare
NCC Sverige ABStyrkan är att URKRAFT och Jonny är så insatt i hela upplägget med kontrakt och arbetssätt så de har kunnat ge oss konkreta exempel och uppmanat oss till fördjupade diskussioner för att ägna tid åt att skapa samsyn i frågor som är betydande för projektets framdrift. För mig har det varit lärorikt och personligt utvecklande med det arbetssätt och upplägg vi haft här, enligt URKRAFT-modellen, som jag varmt rekommenderar till andra att ta efter och bedriva projekt med.
Partnering & SamverkanMikael Johansson, projektchef
NCC SverigeVi hörde med andra och fick många rekommendationer att upphandla URKRAFT och det har verkligen fungerat toppenbra. Vi som organisation och jag som projektledare hade aldrig provat partnering som arbetsform tidigare, men vi hade hört gott om det. Därför var det tryggt att få det fantastiska stödet av Jonny och hans team som kunde lotsa oss igenom hela vår process från vårt tidiga skede genom hela upphandlingen och nu i genomförandet. Vårt strategiska partneringupplägg som omfattar Sandvallsäng och Assberg med stora utmaningar av olika karaktär har vi tillsammans med alla aktörer ingående i upplägget löst på ett fantastiskt sätt. Upplägget med partnering och alla mervärden som det skapar för oss och samhället har så här långt överträffat alla mina förväntningar, men vi är ju bara ett år in i avtalet så det gäller att vi fortsätter visa att det även kommer att fungera framöver också. Jag är jättenöjd och kan varmt rekommendera detta upplägg till fler.
Partnering & SamverkanPär Brundin, projektledare
Marks bostadsDet hade över huvud taget inte varit möjligt att bygga Trönninge skola till terminsstart 2016, som senare ändrades till 2017, utan att genomföra det i partnering. Vi stod inför många utmaningar. Bland annat infrastrukturen runt om tomten där vi var tvungna att ta hänsyn till mycket, samt en komplex skoltomt med olika markförhållanden. Trots dessa många utmaningar blev resultatet väldigt bra. Jag är otroligt stolt. Resultatet är fantastiskt. Tror inte vi kunde göra det bättre än vad vi gjort.
Partnering & SamverkanFredrik Damfeldt, projektchef
Varbergs Fastighets ABVi alla i teamet känner att det var en väldigt givande värdegrundsdag med ett bra utfall, nu när vi står inför vår nybyggnad av simhall i Växjö. Vi lärde känna varandra på ett lite djupare sätt, med ett öppet klimat som jag tackar för att det var! Detta leder till förståelse för varandra vilket är otroligt viktigt för vår kommande resa.
Partnering & SamverkanMaria Dahl, projektledare
Vöfab, Växjö kommunJag tycker verkligen att ni var proffsiga och visade på stor kunskap och förståelse för det som krävs av oss att bli framgångsrika inom våra partneringsamarbeten. Den här dagen med stort fokus på ekonomistyrning i partneringprojekt tog oss ett steg vidare på resan, det tackar vi URKRAFTs utvecklingskonsulter Pierre och Jonas för.
Partnering & SamverkanChristian Benfatto, projektchef
JM Entreprenad ABIgår när vi avslutade startmötet med kontraktsgenomgång och satte oss i bilen hem, så var det så härliga känslor i oss. Vi talade om lyxen att få denna möjlighet och chansen att få arbeta med strategisk partnering med Ulricehamns kommun kring energiåtgärder i fastigheter på ett rätt sätt. Detta ger oss som individer och team en stor möjlighet att få utvecklas och samtidigt vara med i en stor utvecklingsfas för en hel kommun som har bestämt sig för att göra en fantastisk resa. Det jag landar i med morgonkaffet i handen är att hela denna känsla skapas inifrån. Den blir äkta i mig när vi möts av sådan värme och genuin känsla av engagemang. Det vill jag rikta ett stort tack till er alla! Tack till Jonas på URKRAFT som höll ihop dagen på ett utmärkt sätt! Jag är övertygad om att denna resa ihop kommer bli spännande, säkert tuff ibland men vi kommer garanterat ha kul ihop, och vi kommer att leverera många mervärden, det vet och känner jag. Med Vänlig Hälsning
Partnering & Samverkan