facebook linkedin envelope instagram arrow-right2 arrow-left2 phone map-marker calendar user group file download play3 quotes-right download3

5 oktober 2026

Vilka är de vanligaste möjligheterna med partnering?

URKRAFTs experter svarar*: Partnering kan skapa mycket goda förutsättningar för att använda projektets samlade kompetens, identifiera risker och möjligheter tidigare och tillsammans utveckla lösningar som skapar största möjliga värde. Men partnering skapar inte automatiskt ett bra projekt.

Det intressanta är att många av partneringens största möjligheter också kan bli dess största risker.

Att involvera entreprenören tidigt skapar möjlighet att använda kunskap om produktion, kalkyl, inköp och byggbarhet medan projektet fortfarande går att påverka. Men om entreprenören får ett stort kunskapsövertag samtidigt som beställaren blir passiv eller saknar tillräcklig kompetens kan samma förutsättning bli en risk.

Öppen ekonomi kan ge beställaren bättre insyn och möjlighet att tillsammans med entreprenören styra projektets ekonomi. Men om det är oklart vad öppna böcker faktiskt innebär, hur självkostnader beräknas eller hur rabatter, bonusar och återbäringar hanteras kan den upplevda transparensen vara större än den verkliga.

En gemensam organisation kan ge snabbare beslut och bättre användning av projektets samlade kompetens. Men om roller, ansvar och mandat är otydliga kan samma organisation i stället skapa långsamma beslutsvägar och osäkerhet.

Och en kultur byggd på öppenhet och tillit kan göra det möjligt att lyfta problem tidigt och lösa dem tillsammans. Men tillit får inte förväxlas med att kontroll inte behövs eller att svåra frågor ska undvikas för att bevara en god relation.

Det är därför vi på URKRAFT arbetar utifrån A-S-K modellen – Affären, Strukturen och Kulturen. De tre delarna behöver stödja varandra.

En bra kultur kan inte kompensera för en affär som skapar fel ekonomiska drivkrafter. En bra affär räcker inte om organisationen saknar mandat och rätt kompetens. Och tydliga strukturer skapar inte ett bra projekt om människorna ändå arbetar i egna stuprör.

Partnering tar alltså inte bort projektets risker. Möjligheten ligger i att göra dem synliga tidigare och använda projektets samlade kompetens för att förebygga, hantera och följa upp dem.

URKRAFT rekommenderar:

Se möjligheter och risker som något projektet ska arbeta aktivt med genom hela processen – från upphandling och tidig utveckling till projektering, produktion och uppföljning.

Fråga regelbundet:

Har vi skapat en affär, en struktur och en kultur som gör det lättare för människorna i projektet att göra det som är bäst för projektet?

Och när svaret är nej – agera medan det fortfarande går att påverka.

Författare

Jonny Gustavsson

Dela

En trygg samarbetspartner

Vi utvecklar människor och organisationer över hela Sverige.
KONTAKTA OSS