facebook linkedin envelope instagram arrow-right2 arrow-left2 phone map-marker calendar user group file download play3 quotes-right download3

2 september 2026

Får huvudentreprenören anlita sina egna koncernbolag i ett partneringprojekt?

URKRAFTs experter svarar*: Ja, ett koncernbolag kan mycket väl vara ett bra alternativ för projektet. Det kan finnas specialistkompetens, resurser eller effektiva arbetssätt som skapar stort värde.


Men att ett företag tillhör samma koncern som huvudentreprenören är inte i sig ett skäl att välja det.


I våra partneringupplägg är grundprincipen att inköp ska hanteras affärsmässigt och med transparens. Även ett koncernbolag behöver därför bedömas utifrån vad som är bäst för projektet och utifrån den upphandlings- och inköpsstrategi som parterna gemensamt har kommit överens om.


Om ett närstående bolag anlitas utan konkurrensutsättning behöver skälen vara tydliga och den ekonomiska modellen utformas så att det inte skapas osunda incitament.


Koncernbolaget får gärna vinna – men det ska vinna för att det är ett bra val för projektet.

Författare

Jonny Gustavsson

Dela

En trygg samarbetspartner

Vi utvecklar människor och organisationer över hela Sverige.
KONTAKTA OSS